Răspuns :
6 + 8 = 14
100 - 16 = 84
84 ÷ 14 = 6
----------------
Răspunsuri:
Preț pix: 6 lei ; 1 pix.
Plan
1) Cate pixuri cumpara Ana ?
6 + 8 = 14 pixuri
2) Cat a platit pe cele 14 pixuri ?
100 lei - 16 lei = 84 lei
3) Cat costa un pix ?
84 lei : 14 = 6 lei costa un pix
Rezolvarea problemei printr-o expresie numerica
( 100 - 16 ) : ( 6 + 8 ) = 84 : 14 = 6 lei costa un pix
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Limba română. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!