Răspuns :
Mama a cumparat de la piata 6kg. piersici si 8 kg mere pentru care a platit 54lei.
Matusa Ioana a cumparat 6kg de piersici si 10 kg. de mere pentru care a
platit 60lei
Cat costa 1kg. de piersici si cat costa 1kg. de mere
6kg.piersici..........................8kg.mere... ..................54lei
6kg.piersici........................10kg.mere.....................60lei
scadem relatiile si ⇒2kg.mere=6lei⇒1kg.mere=3lei
6kg.piersici*x......................10kg*3..............60
6*x+10*3=60
6x=30
x=5lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!