👤

un kilogram de portocale costa 3 lei. Paul a cumparat trei portocale, care cantaresc fiecare cate 0,235 kg. Cat va plati pentru acestea?

Răspuns :

1 kg de portocale = 3 lei  

1 kg = 1 000 g = 3 lei = 3 × 100 bani = 300 bani ⇒ 1 g = 300 : 1000 = 0,3 bani

0,235 kg = 235 g → cantaresc 3 portocale 

235 g × 0,3 bani = 70,5 bani