Răspuns :
Metoda comparatiei
Datele problemei:
3 kg de mere..............2 kg de pere..........4 paini .............31 lei
1 kg de mere..............4 kg de pere..........2 paini .......31+4=35 lei
3 kg de mere..............2 kg de pere..........2 paini................27 lei
_______________________________________________________
3 kg de mere..............2 kg de pere..........4 paini .............31 lei→ scad relatiile
3 kg de mere..............2 kg de pere..........2 paini..............27 lei
____________________________________________________
/ / 2 paini costa 31 lei - 27 lei = 4 lei
4 : 2 = 2 lei costa o paine
1 kg de mere..............4 kg de pere.........35 lei - 2 x 2 lei = 31 lei l x 3
3 kg de mere..............2 kg de pere.........27 lei - 2 x 2 lei = 23 lei
→ am scazut din total pretul painilor din fiecare relatie
→ egalizez numarul kg de mere, inmultind prima relatie cu 3
____________________________________________________
3 kg de mere............12 kg de pere........93 lei
3 kg de mere..............2 kg de pere....... 23 lei
_____________________________________
/ 10 kg de pere.....70 lei
70 : 10 = 7 lei costa un kg de pere
1 kg de mere..............4 kg de pere.........31 lei
31 lei - 4 x 7 lei = 31 lei - 28 lei = 3 lei costa 1 kg de mere
Verific: 3 lei + 4 x 7 lei + 2 x 2 lei = 3 lei + 28 lei + 4 lei = 35 lei
Datele problemei:
3 kg de mere..............2 kg de pere..........4 paini .............31 lei
1 kg de mere..............4 kg de pere..........2 paini .......31+4=35 lei
3 kg de mere..............2 kg de pere..........2 paini................27 lei
_______________________________________________________
3 kg de mere..............2 kg de pere..........4 paini .............31 lei→ scad relatiile
3 kg de mere..............2 kg de pere..........2 paini..............27 lei
____________________________________________________
/ / 2 paini costa 31 lei - 27 lei = 4 lei
4 : 2 = 2 lei costa o paine
1 kg de mere..............4 kg de pere.........35 lei - 2 x 2 lei = 31 lei l x 3
3 kg de mere..............2 kg de pere.........27 lei - 2 x 2 lei = 23 lei
→ am scazut din total pretul painilor din fiecare relatie
→ egalizez numarul kg de mere, inmultind prima relatie cu 3
____________________________________________________
3 kg de mere............12 kg de pere........93 lei
3 kg de mere..............2 kg de pere....... 23 lei
_____________________________________
/ 10 kg de pere.....70 lei
70 : 10 = 7 lei costa un kg de pere
1 kg de mere..............4 kg de pere.........31 lei
31 lei - 4 x 7 lei = 31 lei - 28 lei = 3 lei costa 1 kg de mere
Verific: 3 lei + 4 x 7 lei + 2 x 2 lei = 3 lei + 28 lei + 4 lei = 35 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!