Răspuns :
1 kg prune = 3 lei
8 kg prune = 3 × 8 = 24 lei
1 kg prune = 4 lei
24 lei = 24 : 4 = 6 kg prune poate cumpăra cu aceeași sumă dacă 1 kg prune costă 4 lei
8 kg prune = 3 × 8 = 24 lei
1 kg prune = 4 lei
24 lei = 24 : 4 = 6 kg prune poate cumpăra cu aceeași sumă dacă 1 kg prune costă 4 lei
Răspuns: 6 kg de prune
Explicație pas cu pas:
1 kg de prune costa 3 lei
1) Cat costa 8 kg de prune cu 3 lei kilogramul ?
8 × 3 lei = 24 lei costa 8 kg de prune
2)Cate kg de prune poate cumpara cu aceasi suma, daca 1 kg costa 4 lei ?
24 lei : 4 = 6 kg de prune poate cumpara cu 24 de lei, daca 1 kg costa 4 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!