Pentru 25 kg de portocale și 25 kg de mere s-a plătit suma de 250 de lei. Știind ca 1 kg de portocale are acelasi preț cu 1 kg de mere, afla cât costa 1 kg de fructe din fiecare fel. Rezolva problema în doua moduri. Mulțumesc mult!!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!