Răspuns :
3,5 kg......14 lei
8 kg.........x lei
x= (14•8)/3,5
x= 112/3,5
x= 32 de lei vor costa 8 kg de mere
8 kg.........x lei
x= (14•8)/3,5
x= 112/3,5
x= 32 de lei vor costa 8 kg de mere
Răspuns
32 ;
Explicație pas cu pas:
regula de trei simpla
3,5 kg________14 lei
8 kg _________n lei ; n = 8x14/3,5 = 112/3,5 = 32 lei ;
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!