👤

daca 3 kg mere costa 12 lei cat costa 13 kg

Răspuns :

Răspuns

x = 52 lei ( 13 kg mere )

Explicație pas cu pas:

3 kg mere .......... 12 lei

13 kg mere .......... x lei

x = ( 13 x 12 ) / 3

x = 156 / 3

x = 52 lei ( 13 kg mere )

12÷3=4
4•13=52 lei
Sper ca te-am ajutat!