👤

Alex a cumpărat 4,5 kg de mere pe care a plătit 11,25 lei. Câți lei ar fi costat 5 kg de mere de același fel? Dar 2,5 kg?

Răspuns :

11,25:4,5=2,5 lei 1 kg
2,5·5=12,5 lei 5 kg
2,5·2,5=6,25 lei 2,5 kg
4,5kg=11,25lei
1kg=11,25:4,5
1kg=2,5lei

5kg=5×2,5
5kg=12,5lei

2,5kg=2,5×2,5
2,5kg=6,25lei