Un gospodar a recoltat 124 de lăzi cu câte 12 kg de mere și 135 de lăzi cu câte 15 kg de pere vila vândă fructele primit câte 3 RON pentru un kg de mere și 6 RON pentru un kg de pere Care este suma totală primită de acest gospodar pentru fructele vândute
124 ×12 = 1488 kg mere 135 × 15 = 2025 kg pere 1488 × 3 = 4464 lei încasați pe kg de mere 2025 × 6 = 12150 lei încasați pe kg de pere 4464 + 12150 = 16614 lei încasați în total
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!