Răspuns :
Răspuns
1 kg piersici=6 lei
1 kg mere=3 lei
Explicație pas cu pas:
8 kg piersici................18 kg mere...............102 lei
8 kg piersici.................27 kg mere..............129 lei
a doua relatie - prima:
9 kg mere.....................27 lei
1 kg mere.......................27:9=3 lei
8 kg piersici................102 lei-3 lei*18 kg mere=48 lei
1 kg piersici....................48:8= 6 lei
8 kg piersici.......18 kg mere.......102 lei
8 kg piersici......27 kg mere.......129 lei
/......9 kg mere......27 lei
27÷9=3
1 kg mere......3 lei
18 kg mere ×3=54 lei
102-54=48 lei
8 kg piersici......48 lei
48÷8=6
1 kg piersici......6 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!