Răspuns :
Răspuns
40 lei → costa un joc remmy
30 lei → costa un joc puzzle
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
3 jocuri puzzle .......... 4 remmy ....... 250 lei l x 2
6 jocuri puzzle ........... 7 remmy ...... 460 lei
_________________________________ egalizez nr. puzzle
6 jocuri puzzle .......... 8 remmy ......... 500 lei
6 jocuri puzzle ........... 7 remmy ........ 460 lei
__________________________________ scad relatiile
/ un remmy costa 40 lei
Din relatia: 3 jocuri puzzle .......... 4 remmy ....... 250 lei , aflam pretul unui puzzle:
250 lei - 4 × 40 lei = 250 - 160 = 90 lei costa 3 jocuri puzzle
90 lei : 3 = 30 lei costa un joc puzzle
Răspuns
↓Folosesc Metoda Comparației
3 jocuri puzzle .... 4 remmy ......... 250 lei /•2
6 jocuri puzzle .... 7 remmy .........460 lei
→ Egalez nr de puzzle
__________________________________
6 jocuri puzzle .... 8 remmy .... 500 lei
6 jocuri puzzle .... 7 remmy ..... 460 lei
_______________________________
8 - 7 = 1 joc remmy
500 - 460 = 40 lei 1 joc remmy
________________________
40 lei × 7 remmy = 280 lei → 7 remmy
500 lei - 280 lei = 220 lei → 6 jocuri puzzle
_________________________________
Din relația :
↓
3 jocuri puzzle ......4 remmy .....250 lei
→Putem afla cat costa un joc puzzle
_____________________________
250 lei - 40 lei × 4 remmy =
= 250 lei - 160 lei
= 90 lei → 3 jocuri puzzle
90 lei : 3 jocuri puzzle = 30 lei un joc puzzle
_________________________________
#9_9 OchiDeVultur
↓Folosesc Metoda Comparației
3 jocuri puzzle .... 4 remmy ......... 250 lei /•2
6 jocuri puzzle .... 7 remmy .........460 lei
→ Egalez nr de puzzle
__________________________________
6 jocuri puzzle .... 8 remmy .... 500 lei
6 jocuri puzzle .... 7 remmy ..... 460 lei
_______________________________
8 - 7 = 1 joc remmy
500 - 460 = 40 lei 1 joc remmy
________________________
40 lei × 7 remmy = 280 lei → 7 remmy
500 lei - 280 lei = 220 lei → 6 jocuri puzzle
_________________________________
Din relația :
↓
3 jocuri puzzle ......4 remmy .....250 lei
→Putem afla cat costa un joc puzzle
_____________________________
250 lei - 40 lei × 4 remmy =
= 250 lei - 160 lei
= 90 lei → 3 jocuri puzzle
90 lei : 3 jocuri puzzle = 30 lei un joc puzzle
_________________________________
#9_9 OchiDeVultur
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!