👤

intr-o librarie erau 990 de caiete de matematica si de limba romana,cele de matematica fiind 138 mai putine decat caietele de limba romana.Pe caietele vandute intr-o zi s-au incasat 255 de lei.Stiind că oricare caiet costa 3 lei iar nr caietelor de romana vandute este de 4 ori mai mare decat al celor de matematica.Aflati cate caiete au ramas din fiecare ?

Răspuns :

Răspuns

Explicație pas cu pas:

Metoda grafica

caiete matem.  l-------l            }  total = 990 caiete

caiete romana  l-------l + 138

990 - 138 = 852 → suma celor 2 parti egale

852 : 2 = 426 caiete de matematica

426 + 138 = 564 caiete de romana

___________________________

255 lei : 3 = 85 caiete s-au vandut intr-o zi

l-----l → caiete mate vandute             ]  total = 85 caiete vandute

l-----l-----l-----l-----l → caiete romana

85 : 5 = 17 caiete de mate s-au vandut in acea zi

17 × 4 = 68 caiete de romana s-au vandut

___________________________________

426 - 17 = 409 caiete de matematica au ramas

564 - 68 = 496 caiete de romana au ramas