Răspuns :
regula de trei simpla
10 kg...........420 lei
23 kg..............n lei ; n = (420x23):10 = 42x23 = 966 lei ;
sau alta metoda : aflam cat costa 1kg de caise = 420:10 = 42 lei ;
apoi aflam cat costa 23 kg = 23x42 = 966 lei ;
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!