👤

3 kg.cartofi costa 12 lei.cat costa 7 kg.cartofi de acelasi fel

Răspuns :

12÷3=4lei costa un kg.de cartofi
7kg×4=28 lei

1 kg de cartofi=12/3=4

7kg de cartofi=4*7=28