Răspuns :
5 kg mere........4kg pere.. ...39 lei
7kg mere...........8kg pere.......69 lei
Solutie
Inmultim prima relatie cu 2
10 kg mere....8kg
1 kg pere=78-69=9;9:3=3 lei
1 kg mere=8x3=24 69-24=45
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!