Răspuns :
I varianta (metoda de trei simpla)
7 kg zahar ......................... 35 lei
11 kg zahar ....................... y lei
y = 11 x 35 : 7 = 55 lei
II varianta ( metoda algebrica )
1) Cati lei costa un kg de zahar ?
35 : 7 = 5
2) Cati lei costa 11 kg de zahar ?
5 x 11 = 55
Raspuns : 55 lei costa 11 kg de zahar
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!