compuneti o problema dupa reprezentatia grafica

la piata 1 kg de prune costa de 3 ori mai putin decat 1 kg de pere ; daca diferenta dintre cele doua preturi este de 60 lei aflati cat costa 1 kg de prune si unul de pere ;
rezolvare : 3p-p = 60 ; 2p = 60 ; p = 60:2 = 30 lei kg de prune ; 3p = 3x30 = 90lei kg de pere