Răspuns :
5 creioane.....4 pixuri.....13 lei
5 creioane.....2 pixuri.....9 lei
----------------------------------------
// 2 pixuri....4 lei
1 pix=2 lei
5c+4x2=13
5c+8=13
5c=5
1 creion= 1 leu
proba: 5x1+4x2= 5+8=13 lei
Metoda comparatiei
5 creiaone ........... 4 pixuri ......... 13 lei
5 creioane .......... 2 pixuri ........ 9 lei
____________________________ scad relatiile
/ 2 pixuri .......... 4 lei
4 lei : 2 = 2 lei costa un pix
Din relatia: 5 creioane .......... 2 pixuri ........ 9 lei, inlocuiesc pretul pixurilor si aflu pretul creioanelor
9 lei - 2 × 2 lei = 9 lei - 4 lei = 5 lei costa 5 creioane
5 lei : 5 = 1 leu costa un creioan
Verific: 5 × 1 leu + 4 × 2 lei = 5 lei + 8 lei = 13 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!