👤

Andrei cumpara 6 kg de mere si plătește 18lei.Cat costa 1kg de mere?

Răspuns :

6 kg mere .......... 18 lei

1 kg mere .......... x lei

x = ( 1 × 18 ) / 6

x = 18 / 6

x = 3 lei ( 1 kg mere )

Un kg de mere va costa 3 lei

18:6=3