6kg piersici.......8kg mere........54 lei
6kg piersici.........10 kg mere......60 lei
.......................................................................
o kg piersici........2 kg mere.........6 lei
6: 2=3lei (un kg mere)
3lei×8=24lei (8 kg mere)
54-24=30 lei (6 kg piersici)
30:6=5 lei ( 1 kg piersici)