👤

ex 3,4 va rog urgent

Ex 34 Va Rog Urgent class=

Răspuns :

3)

6 mingi..........6 masinute........... 3.000 lei

4 mingi...........3 masinute............1.700 lei

aducem la acelasi termen de comparatie ( aici masinute)  inmultind in a doua situatie  cu 2

=> 6 mingi..........6 masinute........... 3.000 lei

   8 mingi..........6 masinute...............3.400 lei

scadem din a doau pe prima

=> 2 mingi..............400 lei

deci 1 minge costa 400:2=200 lei.