Răspuns :
4kgmere........5kgpere........35lei/×3
7kgmere........3kgpere........44lei/×5
12kgmere.......15kgpere.......105lei
35kgmere.......15kgpere.......220lei
35-12=23kgmere.....................115lei/:23
1kgmere=5lei
5×4=20(4kgmere)
35-20=15(5kgpere)
15:5=3lei 1kg de pere
4m........5p........35 lei |x3
7m........3p.......44lei |x5
12m.......15p........105lei
35m.....15p.......220lei}se sscad
23m........\.........115lei
1m...........115 : 23=5lei
1. 4x5=20(lei costa 4 kg de mere)
2.35-20=15(lei costa 5 kg de pere)
3. 15:5=3(lei costa 1 kg de pere)
R: 1m=5 lei, 1p=3lei
Sper ca te-am ajutat! <3
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!