Răspuns :
a)16÷2=8
1kg de orez+1l de ulei=8 lei
b)1kg de orez=1,2,3,4,5,6 sau 7 lei
1l de ulei=1,2,3,4,5,6 sau 7 lei
1kg de orez+1l de ulei=8 lei
b)1kg de orez=1,2,3,4,5,6 sau 7 lei
1l de ulei=1,2,3,4,5,6 sau 7 lei
2 kg........2 l..........16 lei
3 kg........6 l..........39 lei
6 kg........6 l..........96 lei
_________________
3 kg.....................57 lei
1 kg.....................19 lei (57 : 3 = 19)
19×2 kg........2 l........16 lei
2 l........22 lei
1 l.........11 lei (22:2=11)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!