Răspuns :
6kg p(iersici)....36lei
1kg p...................x lei
x=1*36/6=6 lei/kg piersici
9kg m(ere)....36 lei
1kg m.............y
y=1*36/9=4 lei/kg mere
1kg p+ 1kg m=6lei + 4lei = 10 lei in total
6 kg de piersici.............. 36 lei
1 kg de piersici .............. x lei
______________________
x = ( 1 × 36 ) : 6 = 36 : 6 = 6 lei costa 1 kg de piersici
_________________________________________
9 kg de mere .................. 36 lei
1 kg de mere .................. y lei
_______________________
y = 36 : 9 = 4 lei costa un kg de mere
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!