8Kg de morcovi și 5 kg spanac costa 73 de lei iar 10 Kg morcovi și 5 kg spanac costa 85 de lei. Afla prețul unui Kg de morcovi și prețul unui Kg de spanac.
(10kg morcovi+5 kg spanac)-(8 kg morcovi+5 kg spanac)=85-73 2 kg morcovi=12 1 kg morcovi=12÷2=6 lei 10×6+5 kg spanac =85 60 +5 kg spanac=85 5 kg spanac =85-60 5 kg spanac=25 1 kg spanac=25÷5=5 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!