2 kg. de mere si 4 kg. de pere costa 28 lei ; /////// 5 kg. de mere si 3 kg de pere costa 35 lei . Determina pretul unui kg. de mere si al unui kg . de pere . Va rog frumos sa ma ajutat! multumesc mult !
continuarea acum o scriu 8 lei : 2 = 4 lei costă un kg de mere Verific : 5×4lei + 3× 5 lei = 20 lei + 15 lei = 35 lei costă 5 kg de mere si 3 kg de pere
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!