Răspuns :
7m+3p=33
5m+9p=51
_________ +
12m+12p=84 =>m+p=7
4m+3m+3p=33
4m+3×7=33
4m=33-21
4m=12 =>m=3 =>p=4
5m+9p=51
_________ +
12m+12p=84 =>m+p=7
4m+3m+3p=33
4m+3×7=33
4m=33-21
4m=12 =>m=3 =>p=4
7 kg mere --------3 kg portocale ------33 /×3
5 kg mere --------9 kg portocale ------51
21 kg mere -------9 kg portocale ------99
5 kg mere -------9 kg portocale --------51
---------------------------------------------------------
16 kg mere -48 lei
48 :16 = 3 lei costă un kg de mere
51 -3 × 5 = 51 -15 = 36 lei costă 9 kg portocale
36 : 9 = 4 lei costă un kg portocale
5 kg mere --------9 kg portocale ------51
21 kg mere -------9 kg portocale ------99
5 kg mere -------9 kg portocale --------51
---------------------------------------------------------
16 kg mere -48 lei
48 :16 = 3 lei costă un kg de mere
51 -3 × 5 = 51 -15 = 36 lei costă 9 kg portocale
36 : 9 = 4 lei costă un kg portocale
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!