Răspuns :
Metoda comparatiei
2 caiete ............ 3 pixuri ........ 17 lei l x 3
3 caiete ............ 2 pixuri ........ 13 lei l x 2
__________________________ egalizez nr. caiete
6 caiete ............ 9 pixuri ......... 51 lei
6 caiete ............ 4 pixuri .......... 26 lei
___________________________ scad relatiile
/ 5 pixuri .......... 25 lei
25 lei : 5 = 5 lei costa un pix
_____________________________
3 caiete ............ 2 pixuri ........ 13 lei
13 lei - 2 x 5 lei = 13 - 10 = 3 lei costa 3 caiete
3 lei : 3 = 1 leu costa un caiet
7 × 1 leu + 8 × 5 lei = 7 lei + 40 lei = 74 lei → costa șapte caiete și opt pixuri
_____________________________________________________
Al doilea mod:
2 caiete ............ 3 pixuri ........ 17 lei
3 caiete ............ 2 pixuri ........ 13 lei
___________________________ le adun
5 caiete .............. 5 pixuri ....... 30 lei l : 5
___________________________
1 caiet ................ 1 pix ............ 6 lei
c = pret caiet si p = pret pix
1 c + 1 p = 6
3 c + 2 p = 13
c + 2 ( c + p ) = 13
c + 2 × 6 = 13
c = 13 - 12
c = 1 leu ( pret caiet )
6 lei - 1 leu = 5 lei ( pret pix )
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!