4 kg.m........2 kg.p....=22 lei / 3
1 kg.m.........6 kg.p....=33 lei
--------------------------------------------------------
12 kg.m.......6 kg.p.....=66 lei - (minus)
1 kg.m.........6 kg.p......=33 lei
-------------------------------------------
11 kg.m.......0 kg.p .....=33 lei
11 kg.m=33 lei
1 kg.m=33:11
1 kg.m=3 lei (un kg.de mere)
1 kg.m x 3 lei ....6 kg.p.....=33 lei
3 lei +6 kg.p =33 lei
6 kg.p=33-3
6 kg.p =30 lei
1 kg.p=30:6
1 kg.p=5 lei ( un kg. de pere)
verificare
4*3+2*5=12+10=22 lei
1*3+6*5=3+30=33 lei