Răspuns :
5 cărți.....3 caiete.....105 lei
3 cărți.....5 caiete.....79 lei
? un caiet,o carte?
prima relație o înmulțim cu 3,iar pe a doua cu 5.
15 cărți....9 caiete....315 lei
15 cărți.....25 caiete....395 lei
scădem relațiile între ele astfel devenind:
0 cărți....16 caiete....80 lei
cât costa un caiet?
80 lei: 16=5 lei (un caiet)
3 cărți.....5 caiete.....79 lei
? un caiet,o carte?
prima relație o înmulțim cu 3,iar pe a doua cu 5.
15 cărți....9 caiete....315 lei
15 cărți.....25 caiete....395 lei
scădem relațiile între ele astfel devenind:
0 cărți....16 caiete....80 lei
cât costa un caiet?
80 lei: 16=5 lei (un caiet)
5cartii...... 3caiete...105lei
3cartii.......5caiete....79lei. 1carte......1caiet......xlei
3cartii.......5caiete....79lei. 1carte......1caiet......xlei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!