👤

Un pepene e de 6 ori mai scump decat o varza,adica mai mult cu 15 lei.Afla pretul fiecarui produs.

Răspuns :

p-pepene
v-varza
6v=p
v+15lei=p=>v=p-15
6(p-15)=p
6p-90=p
6p-p=90
5p=90
p=90÷5
p=18 lei
v=p-15
v=18-15
v=3 lei