Răspuns :
2 kg mere = 1 kg banane + 1
1 kg banane = 2 kg mere - 1
2 kg banane + 1 kg mere = 13 lei
2 × ( 2 kg mere - 1) + 1 kg mere = 13
4 kg mere - 2 + 1 kg mere = 13
5 kg mere = 13 + 2
5 kg mere = 15 lei
1 kg mere = 15 : 5 = 3 lei
___________________
1 kg banane = 2 × 3 - 1
1 kg banane = 5 lei
_______________
Verificare:
2 × 5 + 3 = 13 lei
1 kg banane = 2 kg mere - 1
2 kg banane + 1 kg mere = 13 lei
2 × ( 2 kg mere - 1) + 1 kg mere = 13
4 kg mere - 2 + 1 kg mere = 13
5 kg mere = 13 + 2
5 kg mere = 15 lei
1 kg mere = 15 : 5 = 3 lei
___________________
1 kg banane = 2 × 3 - 1
1 kg banane = 5 lei
_______________
Verificare:
2 × 5 + 3 = 13 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!