👤

dacă 7kg de fructe costa 63 lei atunci 2 kg de fructe costa

Răspuns :

7/2=63/x rezulta 7x= 126 de unde rezulta x=18

63:7=9 lei (1kg)
9x2=18 lei (2kg)
sper ca te-am ajutat!