Răspuns :
cat a costat in medie un kg de fructe=(media ponderata)=(5x5+8x8)/(5+8)=
(25+64)/13=89/13=6,84 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!