Metoda comparatiei
9 kg de mere......... 5 kg de portocale .........66 lei
3 kg de mere costa cat 2 kg de portocale
3 x 3 kg de mere = 3 x 2 kg portocale = 6 kg de portocale I 9 kg de mere costa cat 6 kg de portocale )
6 kg portocale + 5 kg portocale = 66 lei
11 kg de portocale costa 66 lei
66 lei : 11 = 6 lei costa un kg de portocale
3 kg de mere costa cat 2 kg portocale = 2 x 6 lei = 12 lei
12 lei : 3 = 4 lei costa un kg de mere