👤

Daca 9kg de mere și 5kg portocale costa 66 lei iar 3kg de mere costa cat 2kg de portocala. Cat costa un kg din fiecare?

Răspuns :

Metoda comparatiei

9 kg de mere......... 5 kg de portocale .........66 lei

3 kg de mere costa cat 2 kg de portocale

3 x 3 kg de mere = 3 x 2 kg portocale = 6 kg de portocale I 9 kg de mere costa cat 6 kg de portocale )

6 kg portocale + 5 kg portocale = 66 lei

11 kg de portocale costa 66 lei

66 lei : 11 = 6 lei costa un kg de portocale

3 kg de mere costa cat 2 kg portocale = 2 x 6 lei = 12 lei

12 lei : 3 = 4 lei costa un kg de mere