Răspuns :
Notam cu M kilogramul de mere și cu P kilogramul de pere:
2×M+5×P=19
5×M+10×P=40
5×(M+2×P)=40 /÷5
M+2×P=8
M=8-2×P
2×M+5×P=19
Înlocuim => 2×(8-2×P)+5×P=19
16-4×P+5×P=19
16+P=19 /-16
P=3 lei
M=8-2×P => M=8-2×3 => M=8-6 => M=2 lei
Un kg de pere costa 3 lei iar un kg de mere 2 lei.
2×M+5×P=19
5×M+10×P=40
5×(M+2×P)=40 /÷5
M+2×P=8
M=8-2×P
2×M+5×P=19
Înlocuim => 2×(8-2×P)+5×P=19
16-4×P+5×P=19
16+P=19 /-16
P=3 lei
M=8-2×P => M=8-2×3 => M=8-6 => M=2 lei
Un kg de pere costa 3 lei iar un kg de mere 2 lei.
2M+ 5P =19 l *2
5M+10P =40
4M+10P =38
5M+10P =40 l -
----------------------------------
M / =2 lei
2*2 +5P =19
4+5P =19
5P=19-4 =15
P =3 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!