Răspuns :
notăm:
a=prețul unei mingii de fotbal
b=prețul unei mingii de tenis
formăm sistem:
3a+4b=182 |×(-1)
7a+4b=382
<=>
-3a-4b=-182
7a+4b=382
adunăm relațiile:
-3a-4b+7a+4b=(-182)+382
4a=200
a=200/4
a=50 lei
3×50+4b=182
150+4b=182
4b=182-150
4b=32
b=32/4
b=8 lei
SAU
3a+4b=182
7a+4b=382
=>4b=182-3a=382-7a
182-3a=382-7a
7a-3a=382-182
4a=200
a=200/4
a=50 lei
3×50+4b=182
4b=182-150
4b=32
b=32/4
b=8 lei
sper că te-am ajutat ;)
a=prețul unei mingii de fotbal
b=prețul unei mingii de tenis
formăm sistem:
3a+4b=182 |×(-1)
7a+4b=382
<=>
-3a-4b=-182
7a+4b=382
adunăm relațiile:
-3a-4b+7a+4b=(-182)+382
4a=200
a=200/4
a=50 lei
3×50+4b=182
150+4b=182
4b=182-150
4b=32
b=32/4
b=8 lei
SAU
3a+4b=182
7a+4b=382
=>4b=182-3a=382-7a
182-3a=382-7a
7a-3a=382-182
4a=200
a=200/4
a=50 lei
3×50+4b=182
4b=182-150
4b=32
b=32/4
b=8 lei
sper că te-am ajutat ;)
Metoda comparatiei
3 mingi de fotbal ..........4 mingi de tenis ................182 lei
7 mingi de fotbal ......... 4 mingi de tenis .................382 lei
___________________________________________
Aflam cu cat s-a platit mai mult pe 7 mingi de fotbal fata de 3 mingi de fotbal
382 lei - 182 lei = 200 lei → costa cele 4 mingi de fotbal ( 7 - 3 = 4 )
200 lei : 4 = 50 lei costa o minge de fotbal
Aflam cat s-a platit pe o minge de tenis :
182 lei - 3 x 50 lei = 182 lei - 150 lei = 32 lei s-a platit pe 4 mingi de tenis
32 lei : 4 = 8 lei costa o minge de tenis
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!