Răspuns :
Voi nota sticlele de suc cu S iar biscuitii cu B
5S + 6B=32 | *(-1)
5S + 9B=39
inmultim cu -1 pentru a putea reduce termenii (S)
-5S-6B=-32
5S+9B=39
---------------(+) Le adunam si iese
/ 3B=7 | :3 simplificam
B=7:3=2,33
S=3,6
Metoda comparatiei
5 sticle de suc ...............6 pachete de biscuiti .............32 lei
5 sticle de suc ...............9 pachete de biscuiti .............. 38 lei
_____________________________________________
( 9 - 6 ) pachete de biscuiti costa 38 lei - 32 lei
3 pachete de biscuiti costa 6 lei
6 lei : 3 = 2 lei costa un pachet de biscuiti
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!