Răspuns :
Metoda grafica
Reprezint printr-un segment = pretul unei masinute
l------l → pretul unei masinute
l------l------l------l------l-----l → pretul celor 5 masinute
l------l------l[__+18 lei___] → cu 18 lei costa mai mult 5 masinute fata de 2 masinute
5 parti egale - 2 parti egale = 3 parti egale cu suma 18
18 lei : 3 = 6 lei → costa o masinuta
8 × 6 lei = 48 lei → costa cele 8 masinute
_________________________________________
Rezolvare algebrica
Notez cu m = pretul masinutei
5 m = 2 m + 18
5 m - 2 m = 18
3 m = 18
m = 18 : 3 = 6 lei costa o masinuta
8 x 6 = 48 lei costa 8 masinute
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!