Răspuns :
notam merele cu m, si perele cu p
5m+4p=76 lei
3m+4p=68 lei
scadem relatiile 5m+4p-3m+4p=76-68
=2m=8
m= 8:2=4
3x4+4p=68
12+4p= 68
4p=68-12= 56
p= 56:4
p=14
5 mere + 4 pere = 76 lei
3 mere + 4 pere = 68 lei
_______________________ → scad relatiile
2 mere costa 8 lei ( 76 lei - 68 lei )
8 lei : 2 = 4 lei → costa un mar ( un kg de mere )
76 lei - 5 x 4 lei = 76 lei - 20 lei = 56 lei costa 4 pere
56 : 4 = 14 lei → costa o para ( eu cred ca despre 1 kg e vorba )
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!