Răspuns :
15,5 kg....55,18 lei
2,3kg...x lei
X=2,3x55,18/15,5 =8,18 lei
15, 5 kg de fructe ..........................55, 18 lei
2,3 kg de fructe ................................x lei
______________________________
x = ( 2,3 × 55,18 ) : 15,5 = 126,91 : 15,5 = 8,18 lei costa 2,3 kg de fructe
sau:
1 kg de fructe costa: 55,18 : 15,5 = 3,56 lei
2,3 kg de fructe costa 2,3 x 3,56 = 8,18 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!