Răspuns :
1) poti folosii regula de trei simpla!Adica: Daca 5 kg. de prune .........costa 6,5 lei......atunci 12 kg....o sa coste..........x...!Scoatem pe x si obtinem:x=12x6,5:5=15,5 lei! 2)6,5 lei:5=1,30 lei!costa 1 kg de prune!.......atunci inmultim pe 12x1,3=15,6lei!Asadar ...si la prima metoda si la a II-a rezultatul este acelasi!Poti aplica orice metoda doresti!O seara placuta!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!