Răspuns :
Metoda comparatiei
5 cutii cu bomboane..............12 cutii cu ciocolata ...........160 lei
7 cutii cu bomboane...............9 cutii cu ciocolata ............146 lei
_______________________________________________ adun relatiile
12 cutii cu bomboane ...........21 cutii cu ciocolata......306 lei l : 3
___________________________________________________
4 cutii cu bomboane ..............7 cutii cu ciocolata.......102 lei l × 5
5 cutii cu bomboane..............12 cutii cu ciocolata ....160 lei l × 4
_____________________________________________ egalizez nr cutii cu bomboane
20 cutii cu bomboane.........48 cutii cu ciocolata.......640 lei
20 cutii cu bomboane ........35 cutii cu ciocolata....... 510 lei
__________________________________________ le scad
/ ...........................................13 cutii cu ciocolata ......130 lei
130 lei : 13 = 10 lei costa o cutie cu ciocolata
Inlocuiesc in relatia 4 cutii cu bomboane ..............7 cutii cu ciocolata.......102 lei
pretul cutiilor cu ciocolata si aflu pretul bomboanelor
102 lei - 7 x 10 lei = 102 lei - 70 lei = 32 lei costa 4 cutii cu bomboane
32 lei : 4 = 8 lei costa o cutie cu bomboane
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!