👤

Pentru cadoul mamei s-au cheltuit 42,40 lei.Stiind ca s-au cumparat 3 trandafiri si o cutie cu bomboane de ciocolata cu 19,63 lei,afla cat costa firul de trandafir.

Răspuns :

42,40=3x + 19,63
42,40-19,63= 3x
22,77=3x
x= 22,77/3
x= 7,59 lei
 x reprezinta pretul unui trandafir, dar problema ta are o logica putin greoaie deoarece acel 19,63 poate fii costul integral al trandafiriilor si a bomboanelor sau 19,63 este pretul cutiei de bomboane..... e interpretabila problema
42,40 lei - 19,63 lei = 22,77 lei → costa cei 3 trandafiri 

22,77 lei : 3 = 7,59 lei → costa firul de trandafir