👤

6 kg de mere costa 24 lei.Afla cat costa 15 kg de mere.

Răspuns :

cat costa 1 kg de mere ? 
24 :6 =4 
cat costa 15 kg de mare ? 15 ori 4 = 60 
6 kg mere .......... 24 lei
15 kg mere .......... x lei 

x = ( 15 x 24 ) / 6 

x = 360 / 6 

x = 60 lei ( 15 kg mere ) 
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Limba română. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learns: Alte intrebari