Răspuns :
cat costa 1 kg de mere ?
24 :6 =4
cat costa 15 kg de mare ? 15 ori 4 = 60
24 :6 =4
cat costa 15 kg de mare ? 15 ori 4 = 60
6 kg mere .......... 24 lei
15 kg mere .......... x lei
x = ( 15 x 24 ) / 6
x = 360 / 6
x = 60 lei ( 15 kg mere )
15 kg mere .......... x lei
x = ( 15 x 24 ) / 6
x = 360 / 6
x = 60 lei ( 15 kg mere )
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Limba română. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!