Răspuns :
Metoda comparatiei
15 kg de caise........... 20 kg de piersici ....... 160 lei
15 kg de caise ..........10 kg de piersici...... ...110 lei
________________________________________ → scad relatiile
10 kg de piersici = 160 lei - 110 lei = 50 lei
50 lei : 10 = 5 lei costa un kg de piersici
15 kg de caise ..........10 kg de piersici...... ...110 lei l : 5
_____________________________________________
3 kg de caise .............2 kg de piersici ...........22 lei
→ inlocuiesc in relatie pretul piersicilor si aflu pretul caiselor
22 lei - 2 × 5 lei = 22 lei - 10 lei = 12 lei costa cele 3 kg de caise
12 lei : 3 = 4 lei costa un kg de caise
Verific: 15 × 4 lei + 10 × 5 lei = 60 lei + 50 lei = 110 lei
4 lei + 5 lei = 9 lei costa un kg de caise si unul de piersici
15 kg de caise........... 20 kg de piersici ....... 160 lei
15 kg de caise ..........10 kg de piersici...... ...110 lei
________________________________________ → scad relatiile
10 kg de piersici = 160 lei - 110 lei = 50 lei
50 lei : 10 = 5 lei costa un kg de piersici
15 kg de caise ..........10 kg de piersici...... ...110 lei l : 5
_____________________________________________
3 kg de caise .............2 kg de piersici ...........22 lei
→ inlocuiesc in relatie pretul piersicilor si aflu pretul caiselor
22 lei - 2 × 5 lei = 22 lei - 10 lei = 12 lei costa cele 3 kg de caise
12 lei : 3 = 4 lei costa un kg de caise
Verific: 15 × 4 lei + 10 × 5 lei = 60 lei + 50 lei = 110 lei
4 lei + 5 lei = 9 lei costa un kg de caise si unul de piersici
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!