Răspuns :
Salut !
2 fuste...................3 tricouri...............85 lei /*3
3 fuste ..................2 tricouri...............90 lei/*2
.......................................................................
6 fuste ...................9 tricouri ..............255 lei
6 fuste....................4 tricouri...............180 lei
......................................................................
................................5 tricouri..............75 lei
75 : 5=15 ( lei un tricou )
15*9=135 (9 tricouri)
255-135=120 (lei 6 fuste)
120:6=20 (lei costă o fustă)
Aflăm câți lei costă patru fuste și patru tricouri.
20*4=80 (lei costă 4 fuste)
15*4=60 (lei costă 4 tricouri)
80+60=140 (lei costă 4 fuste și 4 tricouri)
2 fuste...................3 tricouri...............85 lei /*3
3 fuste ..................2 tricouri...............90 lei/*2
.......................................................................
6 fuste ...................9 tricouri ..............255 lei
6 fuste....................4 tricouri...............180 lei
......................................................................
................................5 tricouri..............75 lei
75 : 5=15 ( lei un tricou )
15*9=135 (9 tricouri)
255-135=120 (lei 6 fuste)
120:6=20 (lei costă o fustă)
Aflăm câți lei costă patru fuste și patru tricouri.
20*4=80 (lei costă 4 fuste)
15*4=60 (lei costă 4 tricouri)
80+60=140 (lei costă 4 fuste și 4 tricouri)
2fuste...3tricouri...85lei }x2
3fuste...2tricouri...90lei ]x3
-------------------------------
4fuste...6tricouri...170lei
9fuste...6tricouri...270lei
1.Cat costa 5 fuste?
270 lei - 170 lei =100 lei
2.Cat costa o fusta?
100 lei:5=20 lei
3.Cat costa 2 fuste?
20 lei x 2 =40 lei
4.Cat costa 3 tricouri?
85 lei - 40 lei =45lei
5.Cat costa un tricou?
45 lei : 3 =15 lei
6.Cat costa patru fuste?
20 lei x 4 =80 lei
7.Cat costa patru tricouri?
15 lei x 4 = 60 lei
8.Cat costa patru tricouri si patru fuste?
80 lei + 60 lei = 140 lei
P:20 lei x 2 + 15 lei x3 =40 lei + 45 lei =85 lei
R:4 fuste=80 lei,4 tricouri=60 lei
Sper ca te-am ajutat!
Coroana?
>_<
3fuste...2tricouri...90lei ]x3
-------------------------------
4fuste...6tricouri...170lei
9fuste...6tricouri...270lei
1.Cat costa 5 fuste?
270 lei - 170 lei =100 lei
2.Cat costa o fusta?
100 lei:5=20 lei
3.Cat costa 2 fuste?
20 lei x 2 =40 lei
4.Cat costa 3 tricouri?
85 lei - 40 lei =45lei
5.Cat costa un tricou?
45 lei : 3 =15 lei
6.Cat costa patru fuste?
20 lei x 4 =80 lei
7.Cat costa patru tricouri?
15 lei x 4 = 60 lei
8.Cat costa patru tricouri si patru fuste?
80 lei + 60 lei = 140 lei
P:20 lei x 2 + 15 lei x3 =40 lei + 45 lei =85 lei
R:4 fuste=80 lei,4 tricouri=60 lei
Sper ca te-am ajutat!
Coroana?
>_<
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!