Răspuns :
Cat costă un kg de mere?
42 : 12 = 3,5 lei un kg de mere
Cat costa 20 kg de mere?
3,5 × 20 = 70 lei
42 : 12 = 3,5 lei un kg de mere
Cat costa 20 kg de mere?
3,5 × 20 = 70 lei
12 kg ........................... 42 RON
20 kg ........................... x RON
x RON = 20 x 42 840
---------- = ------- = 70 RON
12 12
20 kg ........................... x RON
x RON = 20 x 42 840
---------- = ------- = 70 RON
12 12
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!