Răspuns :
L=2.01 dam = 2010 m
l = 2010:3 =670 m
2x2010+2x670= 4020+1340=5360 m gard necesari
l = 2010:3 =670 m
2x2010+2x670= 4020+1340=5360 m gard necesari
1) 2/5 *3,75 = 7,5/5 = 1,5
2) 2x = 10 - 2,3 = 7,7
x = 7,7 / 2 = 3,85
3) Perim. = 4 * 0,25 = 1 m
4) Latimea = 2,01/3 = 0,67 dam
Perim. teren = 2*2,01 + 2*0,67 = 4,02 + 1,34 = 5,36 dam
1dam = 10 m
Perim = 5,36 * 10 = 53,6 m
2) 2x = 10 - 2,3 = 7,7
x = 7,7 / 2 = 3,85
3) Perim. = 4 * 0,25 = 1 m
4) Latimea = 2,01/3 = 0,67 dam
Perim. teren = 2*2,01 + 2*0,67 = 4,02 + 1,34 = 5,36 dam
1dam = 10 m
Perim = 5,36 * 10 = 53,6 m
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!